مجهز شدن همه آزادراه‌های کشور به سیستم الکترونیکی اخذ عوارض تا زمستان 99

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه آشکارسازی نقاط پرحادثه جاده‌ای را دنبال می‌کنیم، گفت: تا زمستان امسال همه آزادراه‌ها به سیستم اخذ عوارض الکترونیک مجهز می‌شود.
شهرام آدم‌ نژاد در شبکه خبر درباره عوارض آزادراهی اظهار داشت: برنامه ریزی کرده ایم تا پایان زمستان امسال همه گیت‌های عوارضی به سیستم اخذ عوارض الکترونیک مجهز شوند.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این باره تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه به امضا رسید و بخشی از آن عملیاتی شده است.
او ادامه داد: در وزارت راه و شهرسازی توسعه حمل و نقل هوشمند در دستور کار قرار گرفته است و این موضوع به افزایش ایمنی بیشتر در جاده‌های کشور منجر می شود.
توجه ویژه به هوشمندسازی حمل و نقل
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مقوله هوشمندسازی در حمل و نقل، بیان کرد:‌ رصد بارنامه و بار خودروهای سنگین باری (کامیون و تریلر و غیره) با همکاری پلیس راه انجام می شود اما با رشد تجهیزات هوشمند در جاده‌ها، عملکرد ناوگان باری با سیستم توزین رصد خواهد شد.
وی اضافه کرد: نظارت و کنترل هوشمند در سطح جاده ها، در کاهش تخلفات رانندگی موثر بوده است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با رصد رفتار راننده مشخص شد برخی راننده ها با نزدیک شدن به دوربین، سرعت خود را کاهش می دهند و پس از عبور از دید دوربین سرعت را افزایش می‌دهند، در این راستا سنجش متوسط سرعت بین دو دوربین در دستور کار قرار گرفت و با این اقدام رفتار راننده ها در حوزه سرعت بهتر شد.
آدم نژاد با اشاره به اینکه دوربین های ثبت تخلف سرعت یکی از تجهیزات در راستای هوشمندسازی جاده ها است، توضیح داد: سرعت غیرمجاز از تخلفات رانندگی بود که پس از نصب دوربین‌های هوشمند کاهش یافت.