ام وی ام X33 S  را بیشتر بشناسیم

حکایت پیشرفت فوق العاده صنعت گران آسیای شرقی، اعم از ژاپن، کره و اخیرا چین در صنعت خودروسای، حکایت جدیدی نیست. هر سه کشور برای سال های مدیدی به کپی برداری از خودروسازان غربی و بی کیفیتی متهم شدند اما در نهایت با تلاش روز افزون خود را از بند اتهامات رها کردند و سهمی از بازار بزرگترین خودروسازان جهان را بدست آوردند، البته هنوز چین همچون کره و ژاپن به مرحله پایداری در صنعت خودروسازی نرسیده است، اما آنچه از شواهد امر برمی آید این است که این کشور هم حداقل در بازار کشورهای در حال توسعه می تواند جای پای خود را در بازار محکم کرده و سهمی از بازار این مناطق را از آن خود کند.
چری به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ و دولتی چین، قطعا در زمینه بومی سازی تکنولوژی تولید خودرو سهم مهمی را برای کشورش بر عهده دارد، این کمپانی برخلاف بسیاری دیگر از خودروسازان چینی در راستای کپی برداری از خودروهای مشهور کار نمی کند، بلکه در مسیر دست یابی به دانش تولید خودرو گام بر میدارد و سال هاست که با مشارکت شرکت مدیران خودرو در کشورمان نیز حضوری پر رنگ دارد.

طراحی بدنه

ایکس 33 نسخه S در قالب اسپرت عرضه می شود که نظیر سقف مشکی رنگ (رنگ متضاد با بدنه) سپرهای اسپرت و خروجی اگزوز دوگانه که البته خروجی های اگزوز واقعی نیستند و تنها جلوه بصری نظیر یک شاسی بلند شهری اسپرت را به بیننده القا می کنند.

وبخوانید وبندانید:  طراحی و مشخصه ام وی ام X22


طراحی نمای عقب نیز تغییر چندانی را نسبت به نسخه قبلی X33 به خود نمی بیند اما در نمای بغل شاهد افزوده شدن قطعات ضربه گیر کرومی رنگ هستیم که در هماهنگی با رینگ های اسپرت، جلوه ای لوکس و گران قیمت را برای X33 جدید ایجاد می کند، نمای جلو هم شاهد بیشترین تغییرات است که واقعا استادانه انجام شده و از هر دو نسخه قبلی X33 جذاب تر به نظر می رسد، از این رو می توان به طراحی خارجی X33S نمره ای در حد بسیار خوب داد و این شاسی بلند تک دیفرانسل را از حیث زیبایی در زمره بهترین های قابل خرید در شرایط فعلی بازار دانست.

فضای داخلیX33 خودرو چندان بزرگی نیست اما در مقام یک شاسی بلند سایز متوسط، فضای داخلی مناسبی را در اختیار سرنشینان می گذارد، در مدل جدید، کیفیت تریم داخلی به نحو چشمگیری بهبود یافته و شاید بتوان اذعان کرد که از بهترین پلاستیک قابل تصور در این رده قیمتی بهره گرفته شده، البته انتظار قطعات نرم یا داشبورد تشکیل شده از فوم را نداشته باشید اما در مجموع بافت و فرم قطعات در سطح مناسبی قرار دارد، به خصوص که در تضاد و تکمیل محیط مشکی رنگ کابین، حاشیه دریچه های تهویه مطبوع و نوارهایی در روکش درونی درب های جلو با قطعات قرمز رنگ تزیین شده اند که کیفیت مناسبی دارند و جذابیت خاصی را به فضای کابین القا می کنند.

استفاده از مانیتور 8 اینچی لمسی متصل به دوربین دنده عقب در بخش مرکزی داشبورد نیز به همین سبک باعث افزایش جذابیت و مُدرن جلوه دادن کابین می شود، طبیعتا در دنیای فعلی که رقابت شدیدی برای افزایش سایز صفحات نمایشگر شکل گرفته، ابعاد قابل توجه این مانیتور می تواند از همگام شدن X33 S با رویه جهانی صنعت خودروسازی حکایت کند.
کیفیت سیستم صوتی در سطح قابل قبولی قرار دارد و شاید علاقه مندان دو آتشه دنیای موسیقی را کاملا راضی نکند اما برای استفاده معمولی جوابگو خواهد بود.
از دیگر موارد نه چندان جالب می توان به روکش چرمی صندلی ها در مدل اسپرت اشاره کرد که مانند بسیاری خودروهای دیگر از چرم مصنوعی ساخته شده که مانند تمام صندلی های چرمی دیگر باعث چسبیدن لباس به بدن می شود.

رانندگی با ام وی ام  X33 S

روی این خودرو موتور 2 لیتری 139 اسبی و 182 نیوتن متری نصب شده است. به گفته مدیران چری، X33 جدید حدود 200 مورد تغییر را نسبت به نمونه قبلی تجربه کرده که البته قریب به اتفاق شامل تعویض قطعات ظاهری و تریم داخلی خودرو می شوند اما در کنار این مسائل، سیستم رانندگی اقتصادی و اسپرت با مُد های ECO و SPORT نیز برای این مدل تعریف شده اند که در نمونه قبلی وجود نداشتند، طبیعتا در شرایط ECO موتور سعی می کند تا به وسطه گیربکس CVT دور موتور را در حد پایین تری نگه دارد تا از میزان مصرف سوخت کاسته شود اما در حالت رانندگی اسپرت شاهد استفاده از شرایط سنگین تری برای گیربکس هستیم که به ارتباط دقیق تر بین فشردن پدال گاز و دور خوردن موتور منجر می شود و تا حدی احساس رانندگی تُند و تیز را به راننده القا می کند.

فرمان نرم و زیبا به نظر می رسد، اما در عوض ترمز ها می توانند توان ایستایی خوبی را از خود به نمایش بگذارند. هندلینگ خودرو نیز به واسط واکنش های بدنه و فنربندی خوب به نظر می رسد هرچند با توجه به نبود سامانه ESP برای X33 S باید کمی جانب احتیاط را رعایت نمود اما بعید است که در شرایط جاده غیر لغزنده، اتفاقی مانند بیش فرمانی یا کم فرمانی شدید باعث زحمت راننده شود.

سواری X33 جدید مانند مدل های قبلی است و برای سرنشینان عقب کمی خشک احساس می شود، اما در عوض به لطف تحقیقات مهندسان چری، از نویز وارد شده به کابین کاسته شده و به جز دور موتور بالای 4000 RPM، در سایر شرایط صدای تولیدی پیشرانه قابل قبول است. این درحالیست که مدل های قبلی X33 در بسیاری شرایط با هجوم صدای پیشرانه مواجه بودند و به لطف اصلاحات انجام شده، از حجم صدای وارد به کابین در حدود 6 دسیبل کاسته شده است.
ظاهرا یکی از تغییرات فنی X33 جدید نسبت به مدل قبلی، به بهبود عملکرد پیشرانه و افزایش شتاب خودرو مربوط می شود که البته با توجه به عدم حضور نمونه مربوط به سری قبل، امکان مقایسه شانه به شانه دو خودرو وجود ندارد، اما ظاهرا شتاب صفر تا صد مدل جدید به حدود 13.0 ثانیه کاهش یافته است که در حدود یک ثانیه بهتر از مدل قبلیست.