میکروفون موتور

به نقل از جی‌آی‌اس‌پی‌، سنسور ضربه یکی از قطعات داخلی خودرو است که می توان آن را میکروفونی نامید که بر روی بلوک موتور، سرسیلندر یا ورودی مانیفولد قرار می گیرد. این امر به دلیل آن است که وظیفه این قطعه دریافت لرزش های ایجاد شده بوسیله ضربات موتور یا بدسوزی است. ضربه زنی در موتور در اثر احتراق زود هنگام یا خود سوزی مخلوط سوخت و هوا ایجاد شده و در صورت تداوم آسیب های جدی به قطعات موتور وارد می کند. به همین دلیل این قطعه در در بخش هایی از خودرو که بیشترین لرزش را دارند نصب می شود. از جمله صدماتی که ضربات می توانند به خودرو وارد کنند می توان به ترک خوردن و ذوب شدن پیستون، صدمه به شمع ها و خم شدن شاتون اشاره کرد.

سنسور ضربه در ارتباط با کامپیوتر خودرو (ECU) بوده و پس از چک کردن و اندازه گیری لرزش ها و ضربات (یا در واقع ضبط صداهای ناشی از ضربه)، اطلاعات ناشی از آن ها را به صورت پیوسته به ECU ارسال می کند. به دنبال آن در صورتی که اطلاعات ارسالی به کامپیوتر خودرو با استانداردهای ECU مطابقت داشته باشد، ECU عکس العملی نشان نمی دهد، اما در صورت عدم مطابقت با میزان استاندارد، ECU این سیگنال ها را جهت تغییر زمان جرقه و میزان پاشش سوخت استفاده کرده تا از بدسوزی و لرزش جلوگیری کند و یا آن ها را به حداقل برساند.

سنسور ضربه  یک سنسور پیزوالکتریک است که شامل یک کریستال حسگر پیزوالکتریک و یک مقاومت بوده که  در داخل دو قاب مرتعش چدنی قرار می گیرد. بدین ترتیب در این قطعه بر اثر ضربه و یا فشار مقاومت تغییر می کند. زمانیکه لرزش رخ می دهد این کریستال میزان کمی ولتاژ تولید کرده و ولتاژهای خروجی را به صورت سیگنال هایی به ECU ارسال می کند. عملکرد این سنسور به صورت کیفی بوده و در صورتی که ECU سیگنال های ضربه ای انفجاری دریافت کند، زمان جرقه را تغییر داده و نسبت سوخت به هوا را غنی تر کرده و بدین ترتیب از تکرار این عمل و صدمه دیدن اجزاء موتور جلوگیری می کند.

خسارتی های ناشی از سنسور ضربه معیوب و نشانه های آن
لرزش و ارتعاشات وارده به خودرو همواره باعث کاهش عمر قطعات و بعضا از بین رفتن آن ها می شود. هر گونه تاخیری در ارسال اطلاعات از  سنسور ضربه باعث کاهش قدرت موتور می شود. هر گونه پیشرفتی در این مورد باعث ایجاد خوداشتعالی در محفظه احتراق می گردد. اگر این مساله نادیده گرفته شود، می تواند به موتور آسیبی دائمی وارد کند. اگرچه این قطعه به ندرت خراب می شود ولی آشنایی با نشانه های سنسور ضربه می تواند در تشخیص به موقع و جلوگیری از خسارت های احتمالی کمک کند. نشانه معیوب بودن ناک سنسور معمولا در زمان های شتابگیری و تحت فشار بالا مشخص می شوند. باید در نظر گرفت که این قطعه بر روی زمان پاشش در موتور تاثیر می گذارد. از نشانه های معیوب بودن این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روشن شدن چراغ چک خودرو
افزایش مصرف سوخت
شتابگیری کند
لرزش موتور
بالا رفتن دمای آب
نکته: در عیب یابی به روش دیاگ کدهای P0325, P0324 , P0332 مربوط به سنسور ضربه (ناک سنسور) می باشد.

انتخاب سنسور ضربه باکیفیت و مناسب
از آنجایی که معیوب و یا نامرغوب بودن سنسور ضربه می تواند به موتور خودرو آسیب وارد کند و کارایی و عمر آن را کاهش دهد، لذا لازم است در انتخاب آن بسیار دقت شود. مساله ای که در اینجا وجود دارد این است که تشخیص قطعات تقلبی و اصل در میان قطعات یدکی موجود در بازار کار ساده ای نمی باشد و انتخاب قطعه باکیفیت با توجه به وجود قطعات تقلبی در بازار قطعات یدکی از دغدغه های مکانیک کاران و صاحبان خودرو می باشد. لذا جهت اطمینان از خرید همواره توصیه می گردد که از برندهای قطعات یدکی معتبر خرید کنید.