با سیستم ایزوفیکس در خودرو بیشتر آشنا شویم

اگر فرزندان خردسال  دارید به احتمال زیاد با این سیستم آشنا هستید. ایزوفیکس یکی از سیستم‌های ایمنی الزامی برای خودروسازان در دنیا است.
طبق استانداردهای جهانی اگر دارای فرزندی با قد کوتاه‌تر از 135 سانتی متر یا کمتر از 12 سال سن باشید، هنگام نشستن در خودرو، باید از صندلی کودک برای او استفاده کنید.در بسیاری از کشورهای دنیا، سرپیچی کردن از این قانون جریمه‌های بسیار سنگینی به همراه خواهد بود. و در کشور ماهم به این موضوع اهمیت خواصی داده میشود.
صندلی کودکان در خودروها مدت بسیار زیادی است که مورد استفاده خودروسازان از جمله در برند چری و ام وی ام مورد توجه ویژه ایی قرار گرفته است. در سال‌های گذشته برای حفظ ایمنی کودکان در خودروها از کمربند ایمنی بزرگسالان برای آن‌‌های استفاده می‌شد. کمربندایمنی بزرگسالان ایمنی لازم را برای کودکان در حوادث جاده ایی فراهم نمی‌کرد و جان آن‌ها بازهم در خطر بود.
شرکت فولکس واگن در سال 1997 سیستم ایزوفیکس (ISOFIX) را برای امنیت بیشتر کودکان در خودرو معرفی کرد و در سال 2006 این آپشن تبدیل به یکی از استانداردهای روز در صنعت خودروسازی در جهان معرفی شد.
در خودروهای دارای سیستم ایزوفیکس، صندلی کودک به وسیله دو یا سه اتصال بسیار قوی به صندلی خودرو متصل می‌شود. همچنین قسمت بالایی صندلی کودک هم به وسیله یک قلاب به مکان تعبیه شده دربالای صندلی خودرو متصل می‌شود.
این سیستم موجب می‌شود تا صندلی کودک در هنگام تصادفات به طرف جلو پرتاب نشود.