پیشنهادهای کذایی تا افزایش قیمت های واقعی/ فرمول نرخ‌گذاری خودرو

در حالی تعیین قیمت خودرو به جلسه هفته آینده ستاد تنظیم بازار موکول شده که شنیده ها از موافقت دولتی ها با افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو حکایت دارد، در همین حال در جلسه ستاد تنظیم بازار دیروز فرمول قیمت گذاری خودرو به صورت قیمت تمام شده خودرو به اضافه ۵ درصد سود خودروساز تعیین شده براین اساس باید در انتظار تعیین قیمت جدید خودروها و اعلام آن از سوی سازمان حمایت در هفته آینده باشیم.

پیشنهاد افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان که در محدوده ۳۰ تا ۶۰ درصد مطرح می شود، در حالیست که دبیر انجمن خودروسازان تاکید دارد که این میزان پیشنهاد، منطق و معیار مشخصی نداشته و به نظر می رسد کیلویی مطرح شده است چرا که سازمان حمایت باید بر اساس فرمول تعیین شده با در نظر گرفتن سودی معقول، نسبت به تعیین قیمت خودرو اقدام کند.

این در حالیست که شنیده ها از نهایی شدن ️فرمول قیمت گذاری خودرو حکایت دارد براین اساس در جلسه دیروز ستادتنظیم بازار، سازمان حمایت با شورای رقابت برای تعیین فرمول جدید قیمت گذاری خودرو، توافق کردند که قیمت مصرف‌کننده هر خودرو با توجه به فرمول «قیمت تمام‌شده به علاوه حداکثر ۵ درصد سود تولیدکننده» محاسبه شود اما لحاظ کردن سود حداکثری منوط به رعایت بهره‌وری ۷۰ درصدی در خطوط تولید خودرو است.

این ستاد تاکید کرده که تنها خودروسازانی سود ۵ درصدی را دریافت می کنند که بهره‌وری خط تولید خودروی مربوطه آنها، ۷۰ درصد باشد و به تناسب آن، اگر بهره وری کاهش یابد، سود تولیدکننده نیز تقلیل خواهد یافت.

براین اساس شش عامل تیراژ خودرو، ارتقای کیفیت، کاهش تعهدات مشتری، داخلی‌سازی و حمایت از قطعه سازان هر ماه باید در گزارشی از سوی خودروسازان به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

در همین حال احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفت و گو با خبرنگار خودروکار با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه صنعت خودرو در سال گذشته می گوید: مواد اولیه شاهد افزایش قیمت 80 تا 90 درصدی بوده به طوری فولاد آلیاژی یزد در دی ماه سال گذشته کیلویی 7500به فروش می رسید که این میزان در اسفند ماه به 10 هزار تومان افزایش یافت و در سال جاری نیز در صدد افزایش قیمت دوباره هستند. بنابراین مواد اولیه صنعت که 75 درصد قیمت خود را شامل می شود 80 تا 90 درصد افزایش قیمت داشته است.

نعمت بخش با بیان این که درصدهای عنوان شده برای افزایش قیمت خودرو به هیچ عنوان منطقی نیست، می افزاید: سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بر اساس فرمول تعیین قیمت و پیش بینی سودی معقول نسبت به تعیین قیمت خودرو اقدام کنند.

دبیر انجمن خودروسازان افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت خودرو را اعداد معقولی نمی داند و تصریح می کند: بر اساس فرمول سازمان حمایت باید قیمت تمام شده محاسبه و با احتساب سود 5 تا 17 درصدی برای کارخانه ها از سوی ستاد تنظیم بازار، نسبت به تعیین قیمت جدید خودرو اقدام شود.

وی ادامه می دهد: اعلام افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت خودرو کیلویی بوده و هیچ معیار و منطق پشت آن است و این که درصدی به عنوان افزایش قیمت پیشنهاد شود نمی تواند کار عاقلانه ای باشد مگر با احتساب درصدهای افزایش یافته و سود معقول خودروسازی.

نعمت بخش با تاکید بر مسئولیت سازمان حمایت مبنی بر تعیین قیمت خودرو اظهار می کند: سازمان حمایت با توجه به مدارک ارایه شده از سوی خودروسازان نسبت به تعیین قیمت اقدام می کند ضمن آن که معیارهایی نیز برای خود تعریف کرده است

وی می افزاید: این سازمان تا اندازه ای، هزینه های سربار را می پذیرد و اگر خودروسازی پایین تر از ظرفیت تولید ذکر شده در پروانه بهره برداری نسبت به تولید اقدام کرده باشد، سازمان این موضوع را نخواهد پذیرفت زیرا که به اعتقاد سازمان حمایت کارخانه باید دست کم با ۷۰ درصد ظرفیت، تولید کند تا هزینه ها سرشکن شود.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به افزایش بی رویه مواد اولیه می گوید: میزان درصد افزایش مواد باید محاسبه و ستاد تنظیم بازار با اعمال سود نسبت به تعیین قیمت خودرو اقدام کند.

نعمت بخش با انتقاد از نبود انجمن خودروسازان در ستاد تنظیم بازار نیز می گوید: با وجود آن که مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون رفع موانع تولید و بهیود فضای کسب و کار وزارتخانه ها را مکلف کرده تا در نظر سنجی ها و اخذ تصمیمات، از نظرات انجمن ها استفاده کند اما تاکنون این اقدام انجام نشده براین اساس در جلسات ستاد تنظیم‌بازار با هدف تعیین قیمت خودرو، اصلی ترین انجمن این بخش که انجمن خودروسازان است، حضور ندارد.

فرمول نرخ‌گذاری خودرو

یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی، از نهایی شدن فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت: قیمت تمام‌شده به علاوه حداکثر 5 درصد سود تولیدکننده (منوط به بهره‌وری 70درصدی)، نرخ نهایی هر خودرو است. یک مقام مسئول در صنعت خودرو با تشریح جزئیات جلسه امروز ستاد تنظیم بازار در مورد شیوه قیمت گذاری خودرو گفت: در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت با شورای رقابت برای تعیین فرمول جدید قیمت گذاری خودرو، توافق کردند که بر این اساس، قیمت مصرف‌کننده هر خودرو با توجه به فرمول «قیمت تمام‌شده به علاوه حداکثر 5 درصد سود تولیدکننده» محاسبه خواهد شد؛ اما لحاظ کردن سود حداکثری منوط به رعایت بهره‌وری 70 درصدی در خطوط تولید خودرو است.

وی افزود: در واقع، در گذشته نیز شورای رقابت بر اساس فرمولی مشخص که متشکل از فاکتورهایی همچون میزان ارزبری و نرخ ارز، نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، هزینه‌های دستمزد و مواد اولیه و نهاده‌های تولید بود، نسبت به تعیین قیمت تمام‌شده خودروها اقدام می‌کرد که هم اکنون نیز، این فرمول به شکلی است که قیمت مصرف‌کننده شامل قیمت تمام شده بر اساس محاسبات شورای رقابت و سازمان حمایت به علاوه حداکثر 5 درصد سود تولیدکننده است.

به گفته این مقام مسئول، تنها خودروسازانی سود 5 درصدی را دریافت خواهند کرد که بهره‌وری خط تولید خودروی مربوطه آنها، 70 درصد باشد و به تناسب آن، اگر بهره وری کاهش یابد، سود تولیدکننده نیز تقلیل خواهد یافت. وی افزود: شش عامل تیراژ خودرو، ارتقای کیفیت، کاهش تعهدات مشتری، داخلی‌سازی و حمایت از قطعه سازان هر ماه باید در گزارشی از سوی خودروسازان به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.