شرکت‌های عهدشکن‌ دیگر رنگ بازار ایران را نمی‌بینند

وزیر صمت:
شرکت‌های خارجی همکار در زمینه خودروسازی که عهدشکنی کردند، دیگر روی بازار ایران را نخواهند دید و از طریق مجاری قانونی به‌دنبال دریافت خسارت از آنها خواهیم بود.
با توجه به شرایط کرونا، دو خودروساز بزرگ کشور جمعا روزانه بیش از ۴ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند که بیش از ۷۰ درصد این تولید ساخت داخل است.

وزیر صمت با اشاره به عهد شکنی شرکت‌های خودرویی خارجی، گفت: شرکت‌های خارجی همکار در زمینه خودروسازی که عهد شکنی کردند، دیگر روی بازار ایران را نخواهند دید و از طریق مجاری قانونی به دنبال دریافت خسارت از آن‌ها خواهیم بود.

رضا رحمانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح تولید انبوه موتور دیزل ۴۵۷ و ۳۵۵ در شرکت ایدم اظهار کرد: افتتاح خطوط تولید انبوه انواع موتورهای خوردروهای سنگین مصداق عینی اقتصاد مقاومتی و تحقق جهش تولید است. وی ضمن تبریک روز کارگر از نیروهای انسانی به عنوان سرمایه‌های عظیم کشور یاد کرد و ادامه داد: به همت جامعه بزرگ و پرتلاش کارگری کشور، به راحتی توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم و خود را مدیون زحمات و ایثار این عزیزان میدانیم.

وی با اشاره به سهم حائز توجه صنعت خودروسازی و قطعه سازی در اقتصاد ملی، خاطرنشان کرد: هراندازه میزان داخلی سازی قطعات مورد نیاز کشور افزایش یابد به همان اندازه شاهد شکوفایی توسعه اقتصادی خواهیم بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش ظرفیت تولید، داخلی‌سازی قطعات و اصلاح ساختار شرکت‌های خودروسازی، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید خودرو در کشور ۲٫۲ میلیون دستگاه در سال بوده و برای پاسخ به تقاضا و تنظیم بازار حداقل باید افزایش تولید و استفاده از محصولات جدید را محقق کنیم.

وی اضافه کرد: در سال ۹۸ با کار جهادی همه ارکان اقتصادی کشور، ۳٫۴ میلیارد دلار داخلی سازی انجام شده که ۵۰۰ میلیون دلار آن مربوط به صنعت خودروسازی است.

وی با اشاره به عهد شکنی شرکت‌های خودرویی خارجی، گفت: شرکت‌های خارجی همکار در زمینه خودروسازی که عهد شکنی کردند، دیگر روی بازار ایران را نخواهند دید و از طریق مجاری قانونی به دنبال دریافت خسارت از آن‌ها خواهیم بود. رحمانی بهره مندی از ظرفیت و توان نیروهای داخل کشور و استفاده از دانش فنی دیگر خودروسازان مطرح جهان را جایگزین مناسب شرکت‌های عهد شکن عنوان کرد.