جلسه ستاد تنظیم بازار جهت قیمت گذاری خودرو

قائم مقام وزیر صنعت با بیان اینکه مقرر شد قیمت‌گذاری با حداقل افزایش قیمت صورت بگیرد، گفت: ادامه وضعیت فعلی و بلاتکلیفی قیمت خودرو حتما در آینده تولید را می‌تواند دچار مشکل کند.

مدرس خیابانی درباره سرنوشت قیمت گذاری خودرو در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: رئیس جمهور طی دستوری به ستاد تنظیم بازار ابلاغ کردند تا درباره قیمت گذاری خودرو ورود کنند.

وی با بیان اینکه دو مرجع کارشناسی برای تعیین قیمت خودرو وجود دارد، افزود: سازمان حمایت به عنوان مرجع تخصصی قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار است و یکی هم شورای رقابت است که بر اساس قوانین مربوطه و از نظر رقابت تعیین قیمت می‌شود. قائم مقام وزیر صنعت گفت: چند جلسه مشترک کمیته خودرو با شورای رقابت و سازمان حمایت برگزار شد. مدرس خیابانی بیان کرد: اختلاف قیمت بازار و کارخانه موجب شده عده‌ای مشغول تجارت با آن شدند و افراد واسطه از این اختلاف قیمت منتفع می‌شوند.

وی تصریح کرد: حدود 15 ماه است که قیمت خودرو تغییر نکرده در حالیکه طی این مدت بسیاری از شاخص‌های هزینه تغییر کرده است و در حال حاضر بسیاری از مواد اولیه تولید خودرو از بورس و به شکل رقابتی تهیه می‌گردد. قائم مقام وزیر صنعت خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم گیری جلسه امروز شورای رقابت و سازمان حمایت به یک نقطه مشترکی درباره قیمت‌گذاری رسیدند و مقرر شد سازمان حمایت بر مبنای فرمول خود و بر مبنای فشردگی قیمتگذاری حداکثر سود 5 درصدی و افزایش بهره وری 70 درصدی خودروسازان دیده شود.

مدرس خیابانی با بیان اینکه مقرر شد قیمت‌گذاری با حداقل افزایش قیمت صورت بگیرد، گفت: ادامه وضعیت فعلی و بلاتکلیفی قیمت خودرو حتما در آینده تولید را می‌تواند دچار مشکل کند و ادامه وضعیت فعلی نه به نفع تولید کننده است و نه نفع مصرف کننده.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان کشور در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت خودروهای کارخانه‌ای چه زمانی اعلام خواهد شد؟ گفت: برای قیمت‌گذاری دستوری خودروسازان کشمکش‌هایی بین سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، شورای رقابت و شورای قیمت‌گذاری وجود دارد؛ این در حالی است که ما با قیمت‌گذاری دستوری خودروها مخالفیم و این موضوع را اقدامی غلط می‌دانیم. آرش محبی‌نژاد افزود: طبق آخرین اطلاعات ظرف دو هفته آینده قیمت خودروهای کارخانه‌ای مشخص می‌شود. البته افزایش قیمت خودروها بنا بر وضعیت تولیدشان متفاوت است.

او اظهار کرد: یعنی قیمت خودروهای کارخانه‌ای بنابر ارزبری، نوع مواد ساخت و تغییر نهاده‌های تولید عددهای مختلفی برایشان در نظر گرفته شده که ما صلاحیت نداریم میزان تغییر قیمت‌ها را اعلام کنیم و این خودروسازان هستند که موظفند میزان تغییر قیمت خودروها را اعلام کنند.