قیمت گذاری خودرو در سال ۹۹ به 2صورت

این روزها صحبت در مورد تعیین قیمت خودرو برای سال 99 به شدت زیاد است و گمانه‌زنی‌هایی نیز در این مورد می‌شود. اما هنوز یک تصمیم قطعی در این رابطه گرفته نشده است. برای بررسی بیشتر نحوه قیمت‌گذاری خودرو گفت‌و‌گویی با امیرحسن کاکایی، کارشناس حوزه خودرو ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

کاکایی ابتدا در این رابطه گفت: سیاست‌مدران فرضیه‌ای داشتند مبنی بر این که اگر قیمت کارخانه را کنترل کنیم می‌توانیم قیمت‌های بازار را نیز در کنترل خود داشته باشیم. این فرضیه در عمل اثبات شد که غلط است و هر دفعه که راه‌حل‌هایی اعلام می‌شد صحبت از منافع مردم صورت می‌گرفت. آن‌هایی که سال‌هاست از کنترل قیمت‌ها صحبت می‌کنند به نظر می‌رسد که فقط در این زمینه حرف می‌زنند.

کاکایی در پاسخ به این سوال که روش‌های قیمت‌گذاری خودرو چه می‌تواند باشد؟  گفت: راه‌حل فقط این است که قیمت‌ خودروسازان باید واقعی شود. در این حالت نیز دو روش وجود دارد؛ یکی 5 درصد حاشیه بازار و دیگری قیمت تمام شده خودروسازان به علاوه 5 درصد سود است. روش دوم عدد پایین‌تری نسبت به 5 درصد حاشیه بازار خواهد بود. هر دو روش منظقی است و البته باید گفت که با انجام هر یک از این موارد از فردا بازار کنترل نخواهد شد. بلکه قیمت به طور موقتی در بازار بالا می‌رود چرا که فعلا میزان تولید خودرو کم است و بازاری‌ها قیمت‌ها را بالا می‌کشند. اما بعد از مدتی به تدریج تولید بالا می‌رود و قیمت‌ها ثبات پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در سال 94 الی 96 نیز دیدیم که کار به جایی رسید قیمت برخی خودروها در بازار ارزان‌تر از کارخانه بود. این مورد نتیجه یک سیاست‌گذاری درست در مورد قیمت‌گذاری خودرو بود. ما الان تنها چیزی که به عنوان راه‌حل داریم این است که قیمت‌ها واقعی شود. این حرف هیچ‌وقت به معنای رفع مشکل در وضعیت فعلی نیست بلکه جلوی افزایش مشکلات را می‌گیرد. ضمن این که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند به سمت نابودی صنعت خودرو خواهیم رفت و بازار کاملا از کنترل خارج می‌شود. در این صنعت بخش مهمی از صنعت و اقتصاد ما فرو می‌پاشد لذا ما هیچ چاره‌ای جز راه‌حل‌های ذکر شده نداریم.