تفاوت سیستم تهویه مطبوع و اتوماتیک

اهمیت سیستم تهویه هوای خودرو برای سرنشینان 

شرایط سیستم تهویه خودرو برای راننده و دیگر سرنشینان دارای اهمیت بالایی ست. اول ‌ازهمه باید در مورد سیستم تهویه اطلاعات کافی داشته باشیم. این سیستم مایعی را تا حد بالا خنک می‌کند تا پس ازآن فشرده و تبخیر شود. به‌این‌ترتیب فضای گرم داخل خودرو جای خود به هوای مطبوع می‌دهد. سیستم تهویه ماشین به کمک چند دستگاه فشرده‌ساز، تبادل کننده گرما و فن این هوای خوب را در خودرو ایجاد می‌کند.

نمایندگی مدیران خودرو رشت

 1-روش کار سیستم تهویه خودرو:

 برای داشتن هوای مناسب در خودرو، باید فرآیند چهار مرحله‌ای صورت پذیرد. کارکرد سیستم تهویه خودرو به‌این‌ترتیب است: در مرحله اول، مایع خنک‌کننده برای متراکم شدن باید از رادیاتور عبور کند و به مایع تبدیل شود. ماده خنک‌کننده پس از طی مراحل اولیه جهت رطوبت گیری وارد خشک‌کن،و درنهایت مایع به‌دست‌آمده وارد لوله می‌شود. این مایع در درون لوله آن‌قدر تحت‌فشار قرار می‌گیرد تا به گاز سرد تغییر شکل دهد. این گاز به‌عنوان یک تعویض‌کننده عمل کرده و هوای درون فن را خنک می‌کند سپس به داخل اتاقک اتومبیل پمپاژ می‌نماید. سیستم تهویه ماشین کارکرد پیچیده‌ای دارد.

2- نقاط ضعف سیستم تهویه خودرو:

هر سیستمی در وسیله نقلیه علاوه بر نقاط قوت دارای یک سری نقاط ضعف هم می باشد. یکی از ایرادهای سیستم تهویه این است که درجه هوای درون اتاقک ماشین به دمای هوای محیط بیرون بستگی دارد. تبخیرکننده تا حد مشخصی توانایی کنترل هوای داخل ماشین را دارد. این موضوع باعث می‌شود تا شما دائماً برای رسیدن به دمای ایده آل خود مجبور به تغییر درجه کولر خودرو خود باشید. در دانش مهندسی این سیستم را به نام حلقه دائمی می‌شناسند.

به‌طور واضح‌تر سیستم تهویه خودرو، ورودی را که همان مایع خنک‌کننده است را دریافت می‌کند و پس از پردازش بر روی آن، درنهایت به‌صورت هوای خنک آن را خارج می‌کند. تمام این تغییرات به‌صورت دستی باید توسط راننده و یا دیگر سرنشینان تنظیم شود. این روند بسیار خسته‌کننده است زیرا شما باید زمان زیادی را صرف رسیدن به دمای مطلوب خود صرف کنید.

سیستم تهویه هوای خودرو

3-تفاوت سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و دستی:

 امروزه با پیشرفت‌ درزمینه خودروسازی و لوازم آن، با طراحی سیستم تهویه اتوماتیک درواقع همان کولر با امکاناتی متفاوت‌تر است. این سیستم تهویه دیگر مشکلات سیستم دستی را ندارد و به‌راحتی می‌توانید دمای خودروی خود را حتی تا نیم درجه تنظیم نمایید. در حقیقت این فرایند از سیستم حلقه بسته یا بازخوردی سرچشمه می‌گیرد.

این مکانیزم اطلاعات موجود را به کنترلر می‌دهد تا به‌راحتی بتوان شرایط را تغییر داد. بعنوان مثال، اگر شما دمای خودروی خود را روی ۱۸ درجه تنظیم کنید، سیستم تهویه اتوماتیک مادامی که در حال اندازه‌گیری دمای خروجی است. اطلاعات به‌دست‌آمده را طی این فرایند به کنترلر داده می‌شود و دما را روی ۱۸ درجه ثابت نگه‌ می دارد.

4-روش کنترل دما توسط سیستم تهویه اتوماتیک:

سیستم تهویه اتوماتیک به‌وسیله تغییر ابعاد، با تنظیم دمای هوای داخل خودرو می پردازد. این فرایند با تغییر سرعت فن صورت می‌گیرد. اگر دمای بیرون و داخل اتاقک تفاوت زیاد باشد، با افزایش سرعت فن، هوای خنک با سرعت بیشتری جریان پیدا می‌کند. سرعت تبخیرکننده مایع خنک‌کننده هم در کاهش دمای درون ماشین تاثیرگذار است.

در خودروهای پیشرفته‌تر تهویه اتوماتیک با حس‌گرهای خورشیدی کار می‌کند. این سیستم معمولاً بر روی داشبورد نصب‌شده اند. این سنسورهای میزان اشعه‌های خودرو را اندازه‌گیری می‌کنند. اگر تعداد اشعه‌ها از میزان مشخصی بیشتر باشد،  این سیستم جهت تعدیل دما اقدام خواهد کرد. تمام این فرآیند به‌صورت اتوماتیک انجام می شود.

اگر منطقه‌ زندگی شما جوی پایدار دارد و خودروی شما مجهز به سیستم تهویه اتوماتیک است، دیگر جایی برای نگرانی نیست. هنگام سوارشدن به اتومبیلتان کافی است دما را تنظیم کنید بقیه کارها به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. امروزه کمتر خودرویی مجهز به کولر نیست. تهویه مطبوع اتوماتیک درواقع یک امکان اضافه است. تمامی خودروهای جدید و مدرن دنیا به این سیستم تهویه مجهز هستند.

درکل می‌توان گفت که سیستم تهویه مطبوع موردی ضروری در اتومبیل محسوب می‌شود. دمای داخل اتاقک خودرو میتواند بسیار بر روی عملکرد و حالات روانی راننده و سرنشینان تأثیرگذار باشد. این سیستم به دو صورت اتوماتیک و دستی وجود دارد. قطعاً سیستم پیشرفته کارکرد برتری دارد. درواقع کار این سیستم‌ها تنظیم و مدیریت هوای داخل محیط ماشین است. تمام این تجهیزات مانند سیستم تهویه اتوماتیک تنها در جهت آسایش بیشتر افراد طراحی‌شده است.

مراحل خرید اقساطی خودروهای اتوماتیک در مدیران خودرو گیلان:

شرایط خریدی راحت برای رفاه حال شما دوستان عزیز با پیش پرداختی مناسب اقساط بلند مدت ۱۲ الی ۶۰ ماهه خودروی خود را ۴۵ روزه تحویل بگیرید.

همچنین امکان ثبت نام به صورت غیر حضوری نیز برای شما فراهم شده است. بدین منظور کافی است تا مدارک هویتی خود را در واتساپ برای ما ارسال کنید. پس از بررسی مدارک شما ثبت نام برای شما انجام خواهد گرفت.
 در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

09210347737 (واتساپ)

01333753507
01333752434